W Polsce o ekshumacji zrobiło się głośno, podczas wydobywania zwłok oficerów, którzy towarzyszyli generałowi Sikorskiemu podczas katastrofy gibraltarskiej a także ustalania przyczyn śmierci jednego z najsłynniejszych polskich generałów Władysława Sikorskiego.

Przeciętny Kowalski wie o ekshumacji mało, przede wszystkim dlatego, że kojarzy ją wyłącznie z wydobyciem zwłok do celów dowodowych. Jednak i przeciętny Kowalski może mieć do czynienia z ekshumacją.

Ekshumacja potocznie utożsamiana jest przede wszystkim z wydobyciem zwłok lub szczątków w celach sądowych. Jest to definicja bardzo szeroka. Ekshumacji nie przeprowadza się wyłącznie w celach sądowych.

Koszt ekshumacji

Ekshumacje przeprowadzają firmy pogrzebowe mające do tego celu specjalne uprawnienia. Koszt wydobycia zwłok lub szczątków zależy przede wszystkim od wieku osoby zmarłej oraz czasu jaki zwłoki przebywają w grobie. Najtańsze są ekshumacje zwłok z grobu ziemnego dotyczące osób w wieku do 6 lat, ich koszt wynosi około 1400 zł. Jeżeli ekshumacja na ma celu przeniesienie zwłok do innego grobu bądź też na inne miejsce cmentarza koszty są nawet trzykrotnie niższe.

O tym w jakim celu przeprowadza się wydobycie ciała lub zwłok można dowiedzieć się
z cenników zarządców cmentarzy. Mianem ekshumacji określa się także przeniesienie zwłok lub szczątków do innej trumny, koszt przeniesienia wynosi około 500 zł, bez kosztu nowej trumny. Nieco tańsze jest przeniesienie zwłok lub szczątków osoby pochowanej po 10 latach przed ekshumacją (około 350 zł).

Około 200 zł kosztuje przeniesienie ekshumowanych zwłok do grobu ziemnego bądź murowanego. Przenoszenie zwłok lub szczątków na inny cmentarz, w inne miejsce, do innego rodzaju grobu jest wbrew pozorom dość częstym zabiegiem przeprowadzanym na polskich cmentarzach.

Rodzinom zmarłym zależy, aby np. groby rodziców znajdowały się obok siebie, a nie zawsze mamy możliwość przewidzenia tego, gdzie pochowani będą nasi bliscy. Podejmowanie decyzji o tym gdzie pochować bliskich często naznaczone jest ogromnym bólem, cierpieniem, który wyłącza racjonalność, pod wpływem stresu związanego ze śmiercią bliskich, rodziny nie zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego miejsca pochówku dlatego często je zmieniają poprzez ekshumację i towarzyszące jej przeniesienia zwłok lub szczątków.
  • Dodał: admin
  • Data: 23/09/2012 08:42
  • Kategoria: Prawo pogrzebowe
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 36952