Dzieciobójstwo w świetle polskiego prawa
Komentarzy: 0
Bez względu na przekonania religijne, światopogląd, tego typu zbrodnie szokują najbardziej. O ile dla zdrowego psychicznie człowieka, kwestie moralne dokonywania tego typu zabójstw są często jednoznaczne, o tyle z punktu widzenia prawa sprawa wydaje się być bardzo ciekawa.
Punktem wyjścia do tego typu rozważań musi być kodeks karny oraz linia orzecznicza polskich sądów. W mediach bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że matka dokonała dzieciobójstwa. Z punktu widzenia prawa jest to definiowanie błędne .
Art. 149. Matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Powyższy artykuł kodeksu karnego stanowi o przestępstwie zwanym dzieciobójstwem. Zatem przestępstwo dzieciobójstwa może popełnić wyłącznie matka i to w okresie porodu lub pod wpływem jego przebiegu. W komentarzach zgodny jest pogląd mówiący, że dzieciobójstwo jest uprzywilejowaną postacią zabójstwa człowieka. Warto także podkreślić, że matka, która zabija dziecko, które nie jest jej potomkiem, również nie popełnia przestępstwa dzieciobójstwa.
Zatem z punktu widzenia prawa, każda matka, która dopuszcza się zabójstwa na własnym dziecku, będzie karana przede wszystkim na podstawie artykułu 148 kodeksu karnego, który stanowi o zabójstwie w formie podstawowej lub formie kwalifikowanej.
Nie popełnia dzieciobójstwa, bo zbrodni nie dokonuje w okresie porodu. Forma kwalifikowana zabójstwa jest karana surowiej niż forma podstawowa. Przykładem kwalifikowanego zabójstwa jest zabójstwo w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Zabójstwo w formie podstawowej zagrożone jest dolną granicą od 8 lat pozbawienia wolności, kwalifikowane formy zabójstwa zagrożone są dolną granicą kary pozbawienia wolności od 12 lat.
Jednak kwestia oceny tego czy mamy do czynienia z zabójstwem w formie podstawowej czy kwalifikowanej jest indywidualną oceną sądu, która często nie spotyka się z aprobatą opinii publicznej, a co się z tym wiąże wpływa na wysokość kary pozbawienia wolności. Wobec tego, ze klika miesięcy możemy mieć do czynienia z różnymi wyrokami w podobnych sprawach.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Infoteka

Fascynacja śmiercia.
Zazwyczaj to, co człowiekowi nie jest znane budzi z jednej strony kontrowersje, a z drugiej zacie...
- Dodał: admin
- 30.03.2012
- Komentarzy: 0
Kiedy potrzebna jest p...
Komentarzy: 0Śmierć w buddyzmie
Komentarzy: 0Plamy opadowe
Komentarzy: 0Dyspozycja wkładem na ...
Komentarzy: 0Dlaczego balsamacja je...
Komentarzy: 0Gigantyzm Caspra
Komentarzy: 0Romskie tradycje pogrz...
Komentarzy: 0Wesołych i Radosnych Ś...
Komentarzy: 0TANEXPO 2012
Komentarzy: 0Jaki wpływ ma Euro 201...
Komentarzy: 0Samobójstwo, gorszy ro...
Komentarzy: 0Tradycje pogrzebowe da...
Komentarzy: 0Nowy rodzaj śmierci? T...
Komentarzy: 0W Rybniku mamy cmentar...
Komentarzy: 0Pochówek dzieci martwo...
Komentarzy: 0Jak rozmawiać z dzieck...
Komentarzy: 0Pamiętam i odwiedzam m...
Komentarzy: 1Jak z godnością pożegn...
Komentarzy: 0V Międzynarodowe Targi...
Komentarzy: 0Moda na cmentarzu
Komentarzy: 0PODLASKIE TARGI SZTUKI...
Komentarzy: 0Jak przeżyć okres żałoby?
Komentarzy: 0Nieboszczyk musi wyglą...
Komentarzy: 0Jak się zachować na po...
Komentarzy: 0SZKOLENIA POGRZEBOWE
Komentarzy: 0Kawiarnia Starbucks w ...
Komentarzy: 0W Polsce wzrasta liczb...
Komentarzy: 0Nowoszesności, profesj...
Komentarzy: 0Metoda IFT
Komentarzy: 0


