Zazwyczaj to, co człowiekowi nie jest znane budzi z jednej strony kontrowersje, a z drugiej zaciekawienie, czasami wręcz niezdrową fascynację. Człowiek zawsze dążył do poznania tego, co nieznane jeśli mieszkał nad morzem, chciał wiedzieć, czy ono się kończy i co jest po jego drugiej stronie, natomiast, jeśli mieszkał w górach myślał co się kryje za najwyższą z nich.

Najbardziej silną fascynacją bywa fascynacja śmiercią. W naszej kulturze śmierć stała się bohaterką wielu utworów literackich w okresie średniowiecza. Najważniejszym hasłem tego okresu było jedno: Memento Mori (pamiętaj o śmierci). Zresztą śmierć trzeba było oswoić w jakiś sposób, ponieważ ciągle ktoś odchodził, trwały wojny, co pewien czas pojawiała się zaraza dziesiątkująca ludzi. Umierały dzieci, szczególnie te do 5 roku życia określano je mianem: Dzieci to Boża rosa. Podkreśla to nietrwałość życia dziecka.
Fascynacja śmiercią w średniowieczu przybrała literacki i teatralny charakter Danse Macabre.

W dzisiejszych czasach śmierć fascynuje człowieka nie mniej niż kiedyś, tylko nie zawsze jest to nazywane fascynacją. Dlaczego człowiek tak żywo reaguje na wszelkie wypadki, na wszelkie zdarzenia, dlaczego tak wiele osób w Internecie obejrzało zdjęcia z tragedii Smoleńskiej, zdjęcia, na których widoczne były szczątki tragicznie zmarłych osób? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zafascynowani śmiercią.

O tym, że taka fascynacja istnieje można stwierdzić również po tym, że np. do Katakumb w Palermo każdego roku ciągną dziesiątki tysięcy turystów, tylko po to, żeby obejrzeć grobowce ze zmumifikowanymi zmarłymi. Dla wielu ludzi jest to nieco makabryczna wizyta, ale u większości przeważa ciekawość, taka niezdrowa fascynacja śmiercią. Osoby odwiedzające katakumby wiedzą, co tam zobaczą, boją się wejść, ale idą, bo ciekawość jest silniejsza niż lęk.

U wielu z nas także słowo satanizm kojarzy się właśnie z grupami ludzi zafascynowanymi śmiercią, prowokującymi i zabijającymi. Ludzie poddający krytyce satanistów, sami są równie zafascynowani śmiercią. Większość ludzi widząc tragiczny wypadek stoi i po prostu gapi się na to, co się stało, szczególnie jak są jakieś ofiary. Bardzo ważne jest, by zdać sobie sprawę z tego, że bardzo boimy się nieznanego, ale tajemnica fascynuje stąd bierze się fascynacja śmiercią w prawie każdym z nas.
  • Dodał: admin
  • Data: 30/03/2012 18:50
  • Kategoria: Psychologia
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 8415