Witaj w serwisie Tanatopraktor.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Zobacz temat

 Drukuj temat
Krematoria w Polsce
Sławomir Koper
Lista zakładów kremacyjnych w Polsce:

FIRMA WALICKI
ul. Piekarska 99
41-902 Bytom

PARK PAMIECI Sp. z o . o
ul. Krańcowa 5
41-707 Ruda Ślaska

KREMATORIUM AURORA
ul. Zaplecze
41-300 Dąbrowa Górnicza

Firma H. Skrzydlewska
ul. Zakładowa 4
92-402 Łódź

PPU ZIELEŃ Sp. z o . o
ul. Srebrniki 14 Wrzeszcz

KREMATORIUM W CZĘSTOCHOWIE
ul Radomska 114
42-210 Częstochowa

APOKALIPSA
ul. Pułtuska 177
07-200 Wyszków

ZCK Wrocław
ul. Kiełczowska 90
50-224 Wrocław
Edytowane przez Sławomir Koper dnia 04-08-2012 15:25
 
Sławomir Koper
Kremowanie zmarłych jest jednym z najstarszych zwyczajów pogrzebowych w Europie. Według badań CBOS około 40% Polaków akceptuję spopielanie ciała przed pogrzebem. Ciało kremowane jest w trumnie w temperaturze około 1200 st. Celsiusza, w procesie trwającym ok 90 minut. Urna z popiołami osoby kremowanej przekazywana jest rodzinie lub organizatorowi pogrzebu wraz z protokołem kremacji. Spopielanie zwłok lub szczątków ludzkich w krematorium wiąże się z pewnymi zasadami takimi jak:

Trumna ze zwłokami powinna być nielakierowana, pozbawiona wszelkich ozdób oraz okoć metalowych.
Wymiary trumny w formie skrzyni (prostopadłościanu), najczęściej wykonanej z materiału szybko spalającego się (tektura) powinny mieć 70 cm wysokości, 75 cm szerokości i około 225 cm długości.
Wymiary trumny tradycyjnej powinny wynosić około 75 cm wysokości, 80 cm szerokości i około 220 cm długości całkowitej.

Zwłoki w trumnie należy umieszczać tylko w ubraniu, pozbawionych przedmiotów zawierających akumulatory lub baterię (rozruszniki serca), zabawek, materiałów plastikowych, dużych przedmiotów papierowych (książki), butelki szklane z płynną zawartością oraz innych metalowych przedmiotów. Rodzina lub organizator pogrzebu zobowiązany jest do dostarczenia URNY o pojemności 3,5-5 litra (o wysokości około 30 cm i średnicy 20 cm) na popioły powstałe podczas spopielania zwłok, oznaczonym w sposób trwały imieniem i nazwiskiem oraz datą śmierci osoby kremowanej. Urny mogą być pochowane w każdego rodzaju grobie tradycyjnym, w grobie urnowym (ziemnym lub murowanym), w kolumbariach (ściennych niszach urnowych).

Rozsypywanie prochów zmarłych poza obszarem cmentarzy i katakumb w Polsce jest kategorycznie zabroniony!Z wyłączeniem pogrzebów morskich (są potrzebne odpowiednie pozwolenia). Cały proces kremacji jest całkowicie zautomatyzowany, bezwonny oraz bezdymny.
 
Przejdź do forum:
Nazwa firmy
Lokalizacja