Ubierz się na pogrzeb w sposób konserwatywny. Nie ubieraj nic jaskrawego i krzykliwego. Nie jest również konieczne zakładanie czarnego stroju. Jeśli zmarły nie należał do twojej najbliższej rodziny możesz ubrać coś szarego, brązowego czy ciemnozielonego. Czerń zakłada zwykle najbliższa rodzina i najbliżsi zmarłego.

Weź ze sobą chusteczki higieniczne. Nawet jeśli nie będziesz płakać osoba obok ciebie może ich potrzebować.

Na pogrzeb zwykle zabieramy kwiaty, wieńce lub znicze. Wieńce zwykle składa najbliższa rodzina oraz organizacje (zakład pracy, szkoła, klasa, związek do którego należał zmarły).

Za trumną w kondukcie żałobnym na cmentarz idzie najbliższa rodzina. Najstarszy członek rodziny prowadzi osobę najbliższą zmarłemu (żonę, męża, córkę, syna).

Kondolencje składamy po pochowaniu zmarłego i zakończeniu ceremonii. Kondolencje należy składać wówczas gdy dobrze znamy rodzinę zmarłego (bez względu czy zmarła osoba była nam bliska). Wystarczy kilka słów ("Bardzo mi przykro", "Przykro mi z powodu tej straty", "Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje", "Wyrazy współczucia z powodu śmierci... "), pocałunek w policzek oraz uścisk.

Nie każdy na pogrzebie musi czekać do zasypania grobu i złożenia na nim kwiatów. Ten obowiązek ma wyłącznie najbliższa rodzina.
  • Dodał: admin
  • Data: 30/08/2011 18:52
  • Kategoria: Pochówki
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 14043