Mija już rok od czasu, kiedy w Polsce drastycznie obniżono zasiłek pogrzebowy pora na podsumowania. Od 1 marca 2011 roku zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych, niestety ma to zły wpływ na branżę pogrzebową w ogóle. Obroty branży pogrzebowej spadły aż o jedną trzecią.

W branży pogrzebowej zatrudnionych jest około 100 tysięcy Polaków, prezes Polskiej Izby Pogrzebowej szacuje, że w ciągu ostatniego roku obroty w branży spadły w granicach 30-40 %. Niska kwota zasiłku pogrzebowego, zmusza rodzinę do wyboru gorszej jakościowo trumny coraz więcej osób decyduje się na trumny sosnowe, a nie jak wcześniej dębowe. Rodziny oszczędzają także na ubraniu osoby zmarłej, decydując się na założenie zmarłemu rzeczy, które nosił za życia.
Koszty pogrzebu są zależne od wielu czynników, mogą dochodzić nawet do 9 tysięcy złotych, przy tradycyjnym, skromnym pochówku. Wszystko zależy od miejsca pochówku, czy jest to miasto czy wieś oraz od charakteru cmentarza czy jest to cmentarz komunalny, wyznaniowy czy parafialny.

Niski zasiłek pogrzebowy, wyzwala także tworzenie nowych produktów bankowych, a wśród nich kredyt na pogrzeb. Także firmy ubezpieczeniowe, oferują swoim klientom odpowiednie polisy, dzięki którym ich rodzina będzie w stanie wyprawić pogrzeb za otrzymane pieniądze.

Czy finanse powinny ograniczać tak specyficzną uroczystość jaką jest pogrzeb? Polacy, uważają godny pochówek za części tradycji, dlatego nawet zadłużenie się na okoliczność wyprawienia godnego pogrzebu członkowi rodziny staję się coraz bardziej popularnym źródłem finansowania pogrzebu.

Na temat kryzysu w branży pogrzebowej, inaczej wypowiadają się właściciele firm pogrzebowych działających na terenie Warszawy, nie odnotowują znacznego zmniejszenia zainteresowania swoimi usługami, zaznaczają jednak, że spadło zainteresowanie takimi dodatkami, jak kwiaty, nekrologi, tablice pamiątkowe.
Jakie słuszne argumenty przyświecały pomysłowi obniżenia kwoty zasiłku pogrzebowego?
  • Dodał: admin
  • Data: 29/02/2012 17:45
  • Kategoria:
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 4755