W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem społecznym śmiercią bohaterów polskich seriali. Dlaczego tak przeżywamy umieranie bohaterów szklanego ekranu?Bohaterowie kultowych seriali telewizyjnych, zwłaszcza tych pierwszych, na stale zagościli w naszych domach, bez względu na to czy jesteśmy miłośnikami tego typu opery mydlanych czy też nie, znamy losy rodziny Lubiczów, wiemy kto jest kim u Mostowiaków.

Stąd nikogo nie dziwi tak żywa reakcja polskiej publiczności na śmierć bohaterów seriali telewizyjnych. Żałoba płynąca ze szklanego ekranu jest rodzajem oczyszczenia jakiego potrzebuje każdy Polak. Romantyczna natura mesjanistyczna tkwi w większości z nas, ale lubimy obserwować ludzkie tragedie, lubimy wchodzić do czyjegoś domu i obserwować to, co się tam dzieje. Za sprawą telewizji, zupełnie legalnie możemy to robić nie wychodząc z domu. Potrzebujemy oczyszczenia, antycznego katharsis, które wyzwoli w nas strumień świadomości, pozwoli analizować, dywagować, dyskutować.

Po śmierci Ryszarda Lubicza Polska pogrążyła się w "telewizyjnej żałobie" portale społecznościowe, strony internetowe mające charakter żartobliwy na potęgę wyśmiewają śmierć jednego z głównych bohaterów Klanu. Lekceważymy śmierć? Z pewnością nie, ale dajemy wyraz naszemu zapotrzebowaniu na śmierć w telewizji, jakakolwiek by ona nie była. Dla twórców seriali telewizyjnych, uśmiercenie jednego z głównych bohaterów gwarantuje zwiększenie oglądalności serialu, niemiej jednak jest także zwrotem w akcji filmu, powodującym późniejsze obniżenie oglądalności. Możemy zatem wnioskować, że sam moment śmierci bohaterów serialowych nas interesuje i przyciąga, natomiast dalsze losy bohaterów danego serialu przestają nas interesować. Serial nie jest już ten sam.
Niekwestionowaną liderką w dziedzinie internetowego i telewizyjnego poruszenia była śmierć Hanki Mostowiak, którą obejrzało aż 7,5 miliona widzów! Co piąty Polak oglądał odcinek prezentujący śmierć bohaterki.

Jak długo śmierć bohaterów seriali będzie interesować i przyciągać widzów? A może tego typu zwroty akcji oswajają społeczeństwo ze śmiercią i są doskonałą lekcją żałoby w ogóle?
  • Dodał: admin
  • Data: 29/02/2012 17:54
  • Kategoria: Psychologia
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 6206