Z roku na rok wzrasta liczba małżeństw, które tracą dziecko. Z prawnego, religijnego i kulturowego punktu widzenia jest to dość skomplikowana sytuacja. Jak stworzyć akt zgonu nie posiadając aktu urodzenia? Jednym z najdawniejszych obrzędów kościelnych stosowanych w stosunku do martwo urodzonych było tzw. pokropek.

Ksiądz święcił trumnę wodą święconą. Niestety często zdarzało się tak, że pokropienie następowało chyłkiem w zachrystii a ceremonia pogrzebowa była znacznie bardziej skromna niż w przypadku normalnego trybu zgonu.Bardzo często słyszymy historie matek, którym ksiądz odmawia pochówku dziecka, zwłaszcza jeżeli poronienie nastąpiło we wczesnych miesiącach ciąży. Skoro kościół tak żywo broni życie poczęte dlaczego życia poczętego nie chce pochować zgodnie z tradycyjnymi wyznacznikami katolickimi? To niewątpliwie prawdziwa udręka dla rodziców, która potęguje żal po śmierci wyczekiwanego dziecka.

W szpitalach, kobieta która poroniła nie dostawała aktu zgonu dziecka a poroniony płód traktowany był przez szpital jako szczątki do utylizacji. Brutalne, ale prawdziwe.
Dlaczego o pochówku dziecka ma decydować moment w którym nastąpiła śmierć? Zagadnienie to zaczęło budzić szereg kontrowersji, stworzono nowe przepisy, które jednoznacznie uporządkowały formalny i terminologiczny bałagan. Wedle nowych ustaleń, każdy Zakład Opieki Zdrowotnej może wydać dokument o śmierci dziecka bez względu na okres ciąży, co ważne dokument taki wydaje się na prośbę rodziców, mogą oni zadecydować czy poroniony płód pozostawiają w szpitalu czy zabierają w celu dokonania pochówku zgodnego z ich wiarą. Co ciekawe, zarówno Państwo jak i Kościół nie nakładają na rodziców jakichkolwiek obowiązków.

Wydanie dokumentu przez szpital zaświadczającego o śmierci dziecka jest nieodzownym dokumentem przy uzyskaniu zasiłku pogrzebowego oraz macierzyńskiego. W kwestii prawa kanonicznego Kościoła, sytuacja wygląda podobnie, co ciekawe każde dziecko które umarło przez urodzeniem, przed otrzymaniem sakramentu Chrztu świętego, pochowane jest na zasadzie innej ceremonii pogrzebowej niż ma to miejsce w przypadku osób po uzyskaniu 7 roku życia. Odbywa się msza pogrzebowa, jednak odprawiana jest ona głównie w intencji rodziców.
  • Dodał: admin
  • Data: 06/08/2011 13:30
  • Kategoria: Kontrowersje
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 7146