Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W listopadzie każdy, bez względu na religię i poglądy odwiedza groby bliskich, by zapalić symboliczny znicz i pozostawić wiązankę kwiatów. Niestety, często groby naszych bliskich znajdują się w dużych odległościach i wykonanie świątecznych porządków staje się niemożliwe.

Z usług firmy sprzątającej groby korzystają także osoby starsze, którym stan zdrowia nie pozwala na dokładne posprzątanie i pielęgnację grobu osoby bliskiej. Zakłady oferujące sprzątanie grobów oraz całoroczną pielęgnacje kierują swoje usługi przede wszystkim do osób, które nie mają możliwości pielęgnacji grobu mieszkają zagranicą czy w dużej odległości od miejsca pochówku. Firmy oferują zarówno całoroczną opiekę nad grobem jak i usługę jednorazową. Firma sprzątająca oferuje sprzątanie grobu łącznie z terenem przyległym lub bez, usuwanie zwiędłych kwiatów i zniczy, impregnacja i mycie grobu, selekcja kwiatów po pogrzebie, odśnieżane grobu, usuwanie liści.

Jak sprawdzić czy usługa pielęgnacji grobu została wykonana? Firmy oferują fotograficzną dokumentację wykonanych czynności, zdjęcia wysyłane są klientom na telefon bądź emaila. Cena zależna jest do wielkości nagrobka i wykonanej usługi. Wiele firm koszt usługi uzależnia także od lokalizacji nagrobka, stopnia zabrudzenia. Najdroższe jest sprzątanie grobów podwójnych. Klient może także wykupić karnety obejmujące sprzątanie 3,6, lub 12 razy w roku, ceny takiego karnetu wahają się od 200 do 800 zł .

Czyszczenie grobu można zamówić telefoniczne, osobiście bądź za pośrednictwem Internetu. Poza wykwalifikowanymi firmami, usługę pielęgnacji i posprzątania grobu oferują także osoby indywidualne studenci, emeryci, osoby bezrobotne. Koszt i zakres usług oferowanych przez takie osoby jest znacznie niższy. To także bardzo dobry pomysł na dorobienie, np. w Warszawie osoby indywidualnie sprzątające groby, w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych zarabiają nawet kilkaset złotych dziennie, rekordziści nawet od tysiąca złotych. Z zamówieniem sprzątania grobu należy się spieszyć, ponieważ w gorącym okresie firmy obłożone są zamówieniami.