Sposoby prowadzenia ewidencji grobów
Komentarzy: 0
Rozporządzenie określa szczegółowo obowiązki administratorów lub zarządców cmentarzy, stanowi o sposobie prowadzenia ewidencji grobów i ksiąg cmentarnych. Rozporządzenie tworzy wewnętrzny system ewidencjonowania jakichkolwiek zmian w obrębie danego cmentarza. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie cmentarza musi prowadzić następujące rodzaje dokumentacji: księga wieczysta osób pochowanych na cmentarzu zawierająca kolejność rocznikową zgonów, księga grobów oraz alfabetyczny spis osób, które pochowane są na cmentarzu. Dokumentacja ta ma przede wszystkim charakter formalno prawny. Ważne jest także rozumienie pojęcia "miejsca pochowania". Ustala się je zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego cmentarza. Księgi grobów muszą być prowadzone w stosunku do wszystkich grobów jakie znajdują się na danym cmentarzu. Wpisu do księgi powinno się dokonać najpóźniej na 7 dni po dniu pochowania zmarłego. Numeracja prowadzona jest osobno w stosunku do każdego roku, co warunkuje chronologiczny porządek ksiąg. Co do zasady wpis do księgi cmentarnej powinien być dokonany pismem ręcznym, w sposób bardzo staranny, nie budzący jakikolwiek wątpliwości. Rozporządzenie dopuszcza także możliwość prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym, rozporządzenie wskazuje jednak, że wykorzystywanie systemów informatycznych ma charakter pomocniczy.
Ewidencja grobów może być prowadzona przez osobę fizyczną lub osobę prawną, bardzo ważnym aspektem funkcjonowania ksiąg cmentarnych jest ich bezterminowość, co do zasady każda księga nie podlega przedawnieniu , rok jej spisania nie ma wpływu na jej ważność. Pomieszczenie, w którym przechowywane są księgi powinno być należycie zabezpieczone nie tylko przed działalnością nieuprawnionych, ale także przed działaniem siły wyższej wymagane są specjalne zabezpieczenia przeciwpożarowe ze względu na doniosłość ksiąg.
Na rynku powstało kilka oprogramowań, które usprawniają zarządzanie ewidencjami cmentarnymi, pozwalają w sprawny sposób prowadzić jakąkolwiek ewidencję związaną z administrowaniem cmentarza np. ewidencję grobów, ewidencję zmarłych, ewidencję właścicieli grobów, ewidencję osób upoważnionych do zarządzania grobem. Dzięki ewidencji cmentarzy zagwarantowany jest porządek i prawidłowe zarządzanie przestrzenne cmentarzami.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Infoteka

Kawiarnia Starbucks w domu pogrzebowym?
Chciałoby się powiedzieć: "Czego ci Amerykanie nie wymyślą!". Dla konserwatywnych Polaków, podejś...
- Dodał: admin
- 17.08.2012
- Komentarzy: 0
PODLASKIE TARGI SZTUKI...
Komentarzy: 0Gnicie i przeobra?enia...
Komentarzy: 0Nieboszczyk musi wyglą...
Komentarzy: 0Śmierć trzeba po prost...
Komentarzy: 0Czy będzie nowa Ustawa
Komentarzy: 0Pierwsze święta po śmi...
Komentarzy: 0Moda na cmentarzu
Komentarzy: 0III PODLASKIE TARGI SZ...
Komentarzy: 3Nowy rodzaj śmierci? T...
Komentarzy: 0Kiedy potrzebna jest p...
Komentarzy: 0Co warto wiedzieć o ek...
Komentarzy: 0Koniec świata strach w...
Komentarzy: 0Jak rozmawiać z dzieck...
Komentarzy: 0Ciężkie powroty do cod...
Komentarzy: 0VooDoo oficjalna relig...
Komentarzy: 1Romskie tradycje pogrz...
Komentarzy: 0Preparaty konserwacyjn...
Komentarzy: 2SZKOLENIE Z TANATOPRAK...
Komentarzy: 0Tanatopraksja, szkolen...
Komentarzy: 0TANEXPO 2012
Komentarzy: 0SZKOLENIA POGRZEBOWE
Komentarzy: 0Jak przeżyć okres żałoby?
Komentarzy: 0Upiększanie zmarłego
Komentarzy: 0Wyniki ankiety
Komentarzy: 0Kościół wprowadza rewo...
Komentarzy: 0Balsamacja
Komentarzy: 0Tradycje pogrzebowe da...
Komentarzy: 0Metoda IFT
Komentarzy: 0Pamiętam i odwiedzam m...
Komentarzy: 1


