W kulturze europejskiej voodoo uznawane jest za godną pożałowania praktykę aniżeli jakąkolwiek religię. Taka sytuacja wynika przede wszystkim ze znacznego skrzywienia idei religii voodoo przez hollywoodzkie filmy. Voodoo kojarzymy przede wszystkim z praktykami wbijania szpilek w materiałowe lalki.

Tylko na Haiti voodoo posiada status oficjalnej religii. Magiczne plemienne praktyki przywędrowały na Haiti z Egiptu, to religia starsza niż religia katolicka. Voodoo to wolność, dlatego wyznawcą tej religii może zostać każdy, kto czuje taką potrzebę. Religia zakłada wiarę w wiele rzeczy i bóstw na raz, voodoo to zarazem religia i filozofia życia, nie zamyka się na inne wyzwana, jest wyznaniem otwartym dlatego nawet będąc katolikiem czy muzułmaninem można zostać także wyznawcą voodoo. Wedle tej religii bóg jest wszędzie, jest wielopostaciowy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że bóstwa voodoo ukryte są pod postaciami katolickich świętych, jest to związane z wcześniejszymi prześladowaniami wyznawców voodoo przez religie katolickie. Dlatego w świątyniach możemy spotkać obrazy Matki Boskiej, która może symbolizować konkretne bóstwo haitańskie.

Najbardziej znaną praktyką, mylnie kojarzoną z voodoo jest laleczka materiałowa i wbijane w nią szpilki, w celu wyrządzenia krzywdy drugiemu człowiekowi. Idea tej praktyki jest zupełnie inna nikt na Haiti nie wykorzystuje laleczek do niecnych celów przynajmniej taka jest oficjalna wersja. Oficjalne szpilki nie są niczym złym, a wbijanie ich w postać materiałowej laleczki to związanie z drugą osoba, a nie wyrządzanie jej krzywdy.

Bardzo ciekawe są praktyki związane z uroczystościami dziękczynnymi ku czci bóstwa, pojmowanego jako Loa. Za pomocą grzechotek kapłani przywołują tajemnicze bóstwa, to jakie przywołują bóstwa, zależy od celu uroczystości dziękczynnej. Duchy do świątyni zaprasza ogień, który jest bardzo ważną częścią uroczystości, bo symbolizuje życie. Kulminacyjnym momentem jest ofiara z krwi i kości najczęściej jest nią kozioł. Wcześniej uczestników obrzędu wprowadza się w trans za pomocą magicznej muzyki bębnów. Przed wejściem do świątyni, w której dokonuje się obrzędów dziękczynnych umieszcza się liście drzewa bananowego.

Praktyki religii voo doo mogą szokować, zwłaszcza osoby, które nie znają głównych założeń tego wierzenia, niemniej jednak jest to bardzo radosna i żywa celebracja istnienia jakiejkolwiek wyższej instancji bez względu na to jak została utrwalona w naszej świadomości przez amerykańskie kino.