Kremacja zwłok staje się coraz bardzie popularną formą pochówku w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na spalenie zwłok po śmierci. Kremacja to szybka, bezpieczna i higieniczna forma pochówku. Pierwsze krematorium w Polsce powstało w 1993 roku w Poznaniu, w 1998 roku było ich już 4, natomiast 10 lat później na terenie naszego kraju działało 10 krematoriów. Dziś działa ponad 15 krematoriów. W lutym 2012nowe krematoria zostały otwarte w Brzegu i Pruszkowie.

Palenie zwłok wywodzi się z przekonania o zbawczej i oczyszczającej sile ognia. Badania polskiego rynku krematoryjnego pokazują, że w miejscowościach, na terenie których działają krematoria, wzrasta liczba osób chcących poddać swoje ciało temu zabiegowi po śmierci. Wiele osób uważa, że kremacja staje się w Polsce modna.Czynnikiem, który otworzył społeczeństwo polskie na kremację, było przede wszystkim oficjalne zezwolenie kościoła katolickiego na tego typu pochówki. Kremacja została zalegalizowana przez Kościół katolicki w 1963 roku, wyrazem akceptacji jest także znowelizowany Kodeks prawa kanonicznego z 1983 roku, który został zatwierdzony przez papieża Jana Pawła II .

Kremacja jest bardzkiej praktyczna, ekologiczna i wygodniejsza. Spalenie ciała powoduje zmniejszenie wykorzystania przestrzeni na cmentarzach. Coraz większa popularność kremacji to także wynik większej otwartości ludzi młodych na tego typu formy pochówki. Przeciwni spaleniu zwłok są przede wszystkim przedstawiciele starszego pokolenia, uważając nietradycyjną formę pochówku za gorszą. Być może wynika to ze skojarzeń historycznych, zwłaszcza w kontekście II wojny światowej. Kremacja jest "nowinką kulturową", która zaczyna mieć coraz więcej zwolenników w Polsce. Koszty tradycyjnego pochówku i kremacji są podobne.
  • Dodał: admin
  • Data: 28/02/2012 19:24
  • Kategoria: Pochówki
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 11112