Tanatopraksja zwana także balsamacją to jedna z najpopularniejszych technik zapobiegających zbyt wczesnemu rozkładowi i procesom gnilnym ciała po śmierci. Tanatopraksja jest jedną z najstarszych dziedzin funeralnych, jej początki sięgają starożytności.

Zabieg tanatopraksji to przede wszystkim wstrzykiwanie do naczyń krwionośnych osoby zmarłej, substancji, które powodują zahamowanie rozmnażania bakterii gnilnych, a co się z tym wiąże skutecznie hamują proces rozkładu ciała po śmierci. Co do zasady do tanatopraksji stosuje się specjalnie przygotowane związki soli mineralnych, jednak konkretne nazwy substancji stosowanych do procesu tanatopraksji są tajemnicą zakładów tanatopraksji. Balsamacja, staje się wymogiem administracyjnym w przypadku kiedy ciało zmarłego musi zostać poddane transportowi, także wtedy gdy jest wystawiane na widok publiczny. Kwestie balsamacji regulują tzw. ustawy pogrzebowe.

Tanatopraksja jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym dla otoczenia, staje się wymogiem sanitarnym. W wielu krajach jest standardową procedurą postępowania z ciałem po śmierci. Zabiegi balsamacji są stosunkowo drogie, w zakres usług świadczonych przez zakłady tanatopraksyjne mogą wchodzić jeszcze dodatkowe usługi, związane z tanatokosmetyką jej zakres ustala się każdorazowo z klientem. Każda czynność wykonana na ciele zmarłego musi być odnotowana w specjalnych protokołach, łącznie z substancjami jakie zostały użyte w celach tanatopraksyjnych.

Zabieg tanatopraksji może wykonywać wyłącznie osoba posiadająca specjalne uprawnienia, źle wykonany zabieg może doprowadzić do szybkiego strupieszczenia ciała. Od pojęcia tanatopraksji należy odróżnić pojęcie tanatokosmetyki to zbór czynności, które służą upiększaniu zmarłego, w ich skład wchodzi głównie makijaż pośmiertny. Zabiegi tanatokosmetyczne są stosunkowo drogie, wykonywane są najczęściej przez specjalnie wyszkolone kosmetyczki. Tanatokosmetyka jest dziedziną typowo estetyczną, zakres usług świadczonych w ramach zabiegu tanatopraksji ustalany jest każdorazowo z klientem.

Tanatoplastyka jest zbiorem zabiegów, zadaniem których jest przywrócenie ciału zmarłego jego naturalnego wyglądu. Zabiegom tym poddawane są przede wszystkim ciała osób po wypadkach komunikacyjnych. Najczęściej zabiegów dokonuje się w obrębie czaszki i twarzy na podstawie zdjęć dostarczonych przez rodzinę. To przede wszystkim szeroko pojęta rekonstrukcja, przygotowanie ciała do ceremonii pogrzebowej, w sytuacji, gdy rodzinie zależy na tym by trumna ze zwłokami podczas pogrzebu zgodnie z polską tradycją była otwarta.

W ramach tanatoplastyki wykonuje się także protezy rekonstruujące utracone w tragicznych okolicznościach części ciała, doszywa się także kończyny.Tanatoplastyka, tanatokosmetyka i tanatopraksja wykonywane są przez specjalnie wyszkolone zespoły specjalistów. Nie można pracować ze zmarłymi, nie posiadając odpowiednich kwalifikacji.
  • Dodał: admin
  • Data: 02/08/2011 19:38
  • Kategoria:
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 7868