Moda ma tak dużą siłę przebicia, że trafia nawet na cmentarz. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiedni ubiór odwiedzających groby, ale także o odpowiedni wystrój grobu. Wydaje się, że nie tylko nasze mieszkanie musi być gustownie udekorowane, także groby naszych najbliższych muszą wpasować się w kanon. Dać wejść modzie na cmentarz?

Na jednym z internetowych portali, pojawiła się dyskusja na temat najmodniejszego w tym sezonie koloru zniczy. Znicze zielone, niebieskie, fioletowe. ..Podobno różowe są najbardziej oryginalne, bo wyróżniają grób, natomiast najbardziej klasyczne są znicze czerwone. Co więcej, koniec z kolorami na grobie, najlepiej znicze kupować w jednym kolorze, do tego w takim samym odcieniu dobierać kwiaty. Niektórzy, wystrój grobu dobierają do faktury kamienia z jakiego został zrobiony.

A jakie kwiaty w tym roku powinny zdobić groby naszych najbliższych? Przede wszystkim kwiaty żywe, ponieważ pogoda sprzyja tego typu ozdobom na grobach, wystrzegajmy się kwiatów sztucznych, a także wszelkich stroików, których głównym elementem jest sztuczny kwiat. Bardzo popularne jak co roku są chryzantemy w kolorze żółtym i białym oraz dąbki w doniczkach, które są doskonałą bazą do ciekawych stroików. Należy trzymać się najwyżej trzech tonacji kolorystycznych, najlepiej jeżeli są to wszelakie odcienie fioletu. Podobno tego koloru dodatki podkreślają dostojność chryzantem. Florysci zajmujący się wystrojem grobów polecają także kwiaty i dodatki pastelowe oraz typowe jesienne kolory, które zawsze są modne. Ważne jest także to, ile wiązanek umieścimy na grobie, specjaliści zalecają jedną, położoną niesymetrycznie. Tego typu wytyczne chyba nie zmierzają w dobrym kierunku, przede wszystkim dlatego, że osoby, które są spoza rodziny zmarłego, bez skrępowania nie mogą zapalić znicza czy położyć symbolicznego kwiatka na grobie przyjaciela, ponieważ kolorystycznie nie będzie pasował do dekoracji grobu. Czy to aby na pewno o to chodzi?

Z grobem jest tak jak z świąteczną choinką, o ich bycie stanowi fakt, że każdy może dać coś od siebie porównanie nieco dziwaczne, ale oddające charakter grobu i ideę zapalania zniczy i kupowania kwiatów na nagrobki osób nam bliskich. Wydaje się, że najbardziej trafną uwagą "dekoratorów grobów" jest ta, która nakazuje tak dobierać dekoracje i kwiaty, by nie zasłaniały imienia i nazwiska zmarłego, bo często forma przewyższa treść, a tego żadna modna na cmentarzu zabić nie może.