Grzebowisko założone zostało przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną prowadzącą schronisko dla bezdomnych psów w drugim roku jej działania, czyli w 2000 r. Cmentarz mieści się w Rybniku, przy ul. Majątkowej 42. Początkowo założony został na potrzeby schroniska, natomiast z biegiem czasu mieszkańcy zaczęli dopytywać się o możliwość pochowania zwierząt. W związku z tym, kierownictwo wychodząc na przeciw oczekiwaniom, postanowiło udostępnić teren mierzący 30 arów, również na pochówek zwierząt osób prywatnych.

Zarządca schroniska wystąpił do stosownych urzędów o wydanie zezwoleń i tak od prawie 12 lat w naszym mieście mamy cmentarz dla zwierząt. Po telefonicznym umówieniu się każdy może przyjechać do schroniska, by zostawić zwłoki czworonoga. Każdemu przypisana jest indywidualna kwatera oznaczona numerem ewidencyjnym widniejącym na tablicy umieszczonej w kopczyku. Jeżeli ktoś jest zainteresowany "upiększeniem" miejsca spoczynku, ma taką możliwość, bowiem administrator grzebowiska nie ma nic przeciwko. Koszty takich dodatkowych przedsięwzięć ponoszą właściciele. Pogrzebanie takiego zwierzaka wiąże się również z wykopaniem grobu o wymiarach 180 cm/160 cm, które określone są w przepisach i muszą być respektowane. Zwłoki do grobu składane są na ogół w prześcieradle i ze względu na wymogi ochrony środowiska, przesypywane muszą być wapnem. Koszt takiego pochówku, niezależnie od gabarytu i rasy zwierzaka to 300 zł, w której zawiera się opłata kwatery na dwa lata. Każdy kolejny rok kosztuje 100 zł. Istnieje możliwość towarzyszenia podczas składania ciała do grobu, ale równie dobrze można dostarczyć ciało, nie być obecnym przy pochówku i całą resztę pozostawić w gestii grabarza.

Część osób decyduje się na pochówek tu, w specjalnie do tego celu przystosowanym miejscu, by mieć spokojne sumienie, że ich zwierzak nie spoczywa gdzieś w lesie zakopany pod drzewem, czy w ogródku pod płotem, mówi pan Przemysław Plucik, kierownik schroniska i administrator cmentarza.

W skali roku odbywa się ok. 30 pochówków na rybnickim cmentarzu dla zwierząt. Obecnie spoczywa tam jedna świnka morska, kilka królików, kilkanaście kotów a największą grupę stanowią psy. Jeżeli ktoś odczuwa potrzebę pobycia przy grobie, może oczywiście przyjeżdżać na grzebowisko w godzinach otwarcia schroniska, czyli 6.00-22.00.

Jeżeli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, będzie zmuszony do skorzystania z tego typu usług, w Rybniku, przy ul Majątkowej 42, mamy do dyspozycji cmentarz dla zwierząt. Należy zadzwonić pod nr 32/424 62 99 i umówić się na spotkanie.

a.c.
Materiał został opracowany wspólnie z portalem SRybnik

Cmentarze dla zwierząt towarzyszących znajdujące się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej:

1. Cmentarz dla zwierząt "Tęczowy Most" T. Jagielski, Szymanów 7, 55-080 Kąty Wrocławskie.

2. Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów Pro Natura Sp. z o.o., ul. Prądocińska 28, Bydgoszcz.

3. MAKSTAN Pochówek Zwierząt Domowych, Mochle 42, Sicienko.

4. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Toruniu ul. Grudziądzka 159, 87-100 Toruń, Grzebowisko dla zwierząt domowych, ul. Kociewska 36/38.

5. Zakład Utylizacji Odpadów Sp. Z o.o , ul. Teatralna 49 , Gorzów Wielkopolski.

6. "Psi Los" ul. Okuniewska 41, Halinów.

7. Przychodnia Weterynaryjna "Mustang", Ropczyce.

8. Cmentarz małych zwierząt Iwaszko Krzysztof, Tykocin.

9. Grzebowisko zwierząt przy schronisku dla bezdomnych zwierząt przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, Rybnik.

10. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu, Grzebowisko, Bytom.

11. Cmentarz dla zwierząt domowych w Pile Leszków, Spółka Wodno-Ściekowa "Gwda" Sp. z o.o, Piła.