Chociaż tanatopraktor często bywa mylony z technikiem sekcji zwłok, zawody te nie powinny być ze sobą utożsamiane. Technik sekcji zwłok uczestniczy w przyjmowaniu ciał i wydawaniu ich rodzinie, pomaga przy oględzinach, identyfikacji oraz sekcji. Otwiera, a później zaszywa ciało zmarłego; pobiera materiał do badań, opisuje go i konserwuje. Wszystkie czynności związane z sekcją zwłok są wykonywane zanim do pracy przystąpi tanatopraktor.

Tanatopraktor jest, bowiem ostatnią osobą zajmującą się ciałem zmarłego. Kiedy zakończy swoje zadanie, ciało będzie gotowe do godnego pochówku. W związku z tym, funkcję tanatopraktora należy raczej łączyć z funkcją pracownika zakładu pogrzebowego. Jest to zgodne z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności przygotowaną przez Urząd Pracy. W Klasyfikacji tej można, bowiem przeczytać, że do zadań zawodowych pracownika zakładu pogrzebowego (kod zawodu: 5143) oprócz sprzedaży usług i akcesoriów pogrzebowych, transportu ciała, ewentualnej kremacji zwłok i organizacji uroczystości, należy także przygotowywanie ciała zmarłego do ceremonii pogrzebowej.

Czynności związane z tanatotoaletą oraz czasową konserwacją wykonywane są przede wszystkim ze względów sanitarnych i nie tuszują większości zmian zachodzących w ciele zmarłego. Z korektą wyglądu ciała związana jest tanatokosmetyka zajmująca się maskowaniem pierwszych oznak śmierci i rozkładu, a także choroby i cierpienia. W trakcie pośmiertnych zabiegów kosmetycznych stosuje się specjalne preparaty, które korzystnie wpływają na kolor skóry, maskują plamy opadowe i przebarwienia. Na uzyskaną w ten sposób "bazę" nakłada się powszechnie stosowane kosmetyki kolorowe.

Tanatokosmetyka to także sztuka wizażu, doboru ubioru i ekspozycji ciała w trumnie. Również balsamacja korzystnie wpływa na estetykę ciała. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu w ciało wodnego roztworu formaliny, który konserwuje tkanki i wypełnia żyły niwelując plamy, poprawiając koloryt i nawilżając skórę. W efekcie ciało wygląda bardzo naturalnie, a zmarły uzyskuje wygląd śpiącego. Dzięki procesowi balsamacji ciało jest także znakomicie zakonserwowane i może opierać się procesom gnilnym przez lata. Po zabiegu ciało zamiast gnić, zaczyna wysychać, aż w końcu (zazwyczaj w wiele miesięcy po pogrzebie) zmienia się w proch. Proces balsamacji jest szczególnie ważny w sytuacjach, w których pogrzeb jest planowany na datę odległą od daty śmierci.

Oczywiście nie każde ciało jest poddawane tak szerokiej gamie zabiegów. Zakres obowiązków tanatopraktyka jest uzależniony od wymagań stawianych mu przez rodzinę, okoliczności zgonu oraz terminu pogrzebu. Które z usług są najpopularniejsze? Sławomir Koper certyfikowany tanatopraktor zauważa, że przy wyborze usług rodziny kierują się zazwyczaj wolą zmarłego. Niemniej, każdorazowo ciało zostaje poddane kilku standardowym procedurom.

Do tych podstawowych działań zalicza się: mycie, ubiór i zabezpieczenie ciała. Zabiegi tanatokosmetyczne rozumiane, jako sztuka robienia makijażu i wizażu w celu zakrycia oznak śmierci jest uzależniona od woli rodziny. Jeżeli rodzina nie życzy sobie nadmiernych zmian w wyglądzie zmarłego, tanatopraktor zwykle proponuje lekki makijaż ogólny. Pozostałe usługi, a więc balsamacja czy tanatoplastyka, są czynnościami dodatkowymi, wykonywanymi na specjalne życzenie klienta.

Ile takich usług wykonuje tanatopraktor w ciągu miesiąca? Uzależnione jest to od zapotrzebowania na tanatopraksję w zakładach pogrzebowych. Sławomir Koper twierdzi, że "obecnie z takich usług korzystają prosektoria oraz domy pogrzebowe z własnymi chłodniami i zapleczem do tanatopraksji. Trudno określić ile zleceń może mieć tanatopraktyk gdyż jest to uzależnione od miejsca zamieszkania, liczebności miasta i stopnia umieralności.

W dużych miastach miesięcznie można mieć kilka lub kilkanaście zleceń. Wiele zależy od tego z iloma zakładami współpracujemy lub pracujemy na stałe. W ostatnich latach z usług tanatopraktyków korzysta coraz więcej domów pogrzebowych i kostnic, ze względu na rosnącą liczbę osób, które szukają profesjonalnych usług pogrzebowych".


Potwierdzeniem wysokich kwalifikacji tanatopraktora jest ukończenie kursu dla tanatopraktyków i zdobycie certyfikatu. Kurs taki można odbyć w Polskim Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii. Z zamieszczonego na stronie internetowej Centrum programie szkolenia wynika, że kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu tanatologii ogólnej; czasowej konserwacji zwłok; mikrobiologii zabezpieczania zwłok; toalety i kosmetyki pośmiertnej; podstaw rekonstrukcji oraz BHP.

Jak zauważa Sławomir Koper, "aby móc rozpocząć pracę związaną z tanatopraktyką należy ukończyć kurs tanatopraktyka. Wiedza oraz wstępna praktyka nabyta podczas kursu profesjonalnie przygotuje przyszłego pracownika domu pogrzebowego. Należy jednak dodatkowo poszerzać swoją wiedzę o informacje z zakresu prawa pogrzebowego, ustaw o godnym sposobie pochowania zwłok, etykę zawodową, itp. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może zostać tanatopraktykiem.

Głównymi przeciwwskazaniami jest odczuwanie strachu lub obrzydzenia w trakcie wykonywania zabiegów związanych z tanatopraksją. Często ludzie przeceniają swoje możliwości i ostatecznie nie sprawdzają się w tym zawodzie. Należy też liczyć się z koniecznością częstego podróżowania. Większość tanatopraktyków promuje swoje usługi w całej Polsce, a nawet świecie, dlatego niektóre zakłady pogrzebowe sprowadzają fachowców z odległych stron Polski".