Erekcja pośmiertna inaczej priapizm, z którym można się spotkać w przypadku zwłok mężczyzn, na wskutek zgonów poprzez powieszenie, strzału w okolice głowy i klatki piersiowej z pistoletu, oraz osób, które zażyły truciznę.

Do zjawiska dochodzi, gdy na móżdżek wywierany jest nacisk, a także jak uszkodzony rdzeń kręgowy. Powieszenie wywiera wpływ na narządy płciowe zarówno mężczyzn, a także kobiet, których wargi sromowe wypełniają się krwią. W przypadku erekcji pośmiertnej następuję bardziej lub mniej całkowita erekcja penisa, uwolnienie moczu, a nawet spermy. Z punktu widzenia medycyny sadowej pośmiertny priapizm jest wskaźnikiem, że śmierć była gwałtowna.

Rozpad gnilny Gigantyzm Caspra proces rozkładu związków białkowych, pod wpływem enzymów proteolitycznych wydzielanych głównie przez bakterię gnilne zachodzący w warunkach beztlenowych. W wyniku gnicia powstają związki chemiczne o uciążliwym zapachu, takie jak siarkowodór, ptomainy, skatol, a produktem ostatecznym rozkładu białek są: siarkowodór, amoniak, dwutlenek węgla czy azot. Rozkład jest bardzo ważnym ogniwem krążenia pierwiastków w przyrodzie. U człowieka proces gnilny rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym, głównie w okolicy kątnicy. W okolicach brzucha powstaje zielonkawe zabarwienie skóry pod wpływem rozpadu hemoglobiny przez siarkowodór z rozkładu białek, na sulfohemoglobinę. Na skutek obejmowania kolejnych części ciała przez sulfohemoglobinę dochodzi do zjawiska smug dyfuzyjnych, czyli zielonoczarnych lub brunatnych smug w przebiegu naczyń krwionośnych. Podczas mineralizacji białek dochodzi do powstawania gazów gnilnych, które doprowadzają do rozdęcia i zniekształcenia zwłok.

Plamy opadowe oznaka ogólnej śmierci organizmu w postaci miejscowych zabarwień skóry na kolor sinoczerwony. Plamy pośmiertne pojawiają się na ciele w zależności od ułożenia ciała. Ich pojawienie jest wynikiem grawitacyjnego spływu krwi. Plamy opadowe są już widoczne po 2-4 godzin od momentu zgonu. Tzw. wędrówka plam następuję podczas zmiany położenia zwłok. Po około 12 godzinach plamy są już na tyle wykształcone i tracą możliwość przemieszczania się. Typowe są odcienie fioletowo - sinoczerwone. Plamy różowawe lub żywo - czerwone mogą świadczyć o zatruciu tlenkiem węgla (innym powodem takiego zabarwienia może być przebywanie zwłok w niskiej temperaturze), bądź zatruciu cyjankami. Przy zatruciach związkami silnie utleniającymi (np. azotany, azotyny) plamy mogą mieć barwę czekoladowo - brunatną. Aby plamy opadowe powstały, musi być spełnionych kilka warunków - w organizmie zmarłego musi znajdować się odpowiednia ilość krwi oraz płynność krwi. Po śmierci krew często krzepnie, zwłaszcza w sercu i dużych naczyniach. Jednak już kilka godzin po śmierci krew ulega upłynnieniu.

Róże cmentarne plamy opadowe pojawiające się podczas agonii, pojawiają się głównie za uszami.
  • Dodał: admin
  • Data: 30/03/2012 19:32
  • Kategoria:
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 8980